Martin Hradecký (1972)

Hlavní instruktor a zakladatel klubu ACT

 

O bojová umění a zbraně obecně se začal Martin Hradecký zajímat již v dětství. Zpočátku ho velmi ovlivnily akční filmy s hvězdami jako Bruce Lee, Chuck Norris, Jackie Chan a nebo Steven Seagal. Pod odborným vedením začal trénovat různá bojová umění na přelomu let 1986 – 87 a dodnes aktivně cvičí. Zpočátku měl možnost trénovat japonské styly shotokan karate a jiu-jitsu. Časem se zajímal a začal cvičit i čínské shaolinské kung-fu, wing-tsun kung-fu, tchaj-ti a vietnamské Thieu lam kung fu. 

Velký zlom v jeho pohledu na bojová umění a boj obecně nastal, když se seznámil a začal trénovat s Petrem Macháčkem (trenérská legenda thajského boxu a MMA v ČR). Petr ho zasvěcoval nejen do tajů muay thai-thajského boxu, universální praktické sebeobrany a specifik ultimate fightingu, ale od jistého momentu ho neučil pouze jednotlivé techniky, ale i jakým způsobem je co nejlépe vyučovat. To, co si od Petra Martin odnesl asi nejvíce, je nejen reálný pohled na boj, na funkčnost technik, ale i určitou otevřenost mysli učitele/instruktora - vstřebávat nové informace, poznatky, techniky, metodiku atp.

Od roku 1991 působil Martin v oboru komerční bezpečnosti a pracoval pro řadu nejen tuzemských, ale i zahraničních bezpečnostních služeb a to cca 16 let. Vyzkoušel si např. hlídací a pořadatelskou činnost, působil v týmech zajišťující převozy cenných zásilek, byl člen výjezdové skupiny připojené na pult PCO a věnoval se i detektivní práci. Po jistém čase se specializoval na osobní ochranu a činnosti s tím související. Během své kariéry osobního strážce zajišťoval ochranu například vrcholným podnikatelům, hvězdám showbusinessu  nebo managementu různých velkých obchodních společností. Několikrát také působil v ochranných týmech politiků či diplomatů. Díky své externí spolupráci pro velvyslanectví státu Izrael v České republice (podílel se na osobní ochraně diplomata a jeho rodiny) měl příležitost nejen spolupracovat s profesionály v oboru bezpečnosti, ale i vyzkoušet si a trénovat originální systém izraelské instinktivní střelby a taktiky. Časem si i nadále rozšiřoval obzory a účastnil se celé řady kurzů a specializovaných výcviků a to převážně v oboru osobní ochrany nebo souvisejících činnostech. Školili a cvičili ho nejen specialisté a instruktoři z České republiky, ale i odborníci z USA, Ruska, Izraele, Německa či Velké Británie. 

To, co Martina ale opravdu učarovalo již v samých začátcích, bylo cvičení se zbraněmi. Jeho nadšení a zájem o zbraně ho vedl k tomu, že se začal zajímat jak o zbraně asijské tak i evropské, staré ale i moderní, chladné i palné. V této oblasti Martina asi nejvíce ovlivnilo cvičení filipínských bojových umění. Ve svých začátcích (rok 1990-1992) byl vyučován ve stylu Latosa ESKRIMA. Později se věnoval také KALI a řadu let velice intenzivně cvičil i styl Serrada ESCRIMA (D. Zorvan, K. Filbrandt), ve kterém získal instruktorské osvědčení. Na jeho cestě za poznáváním filipínských bojových umění, ho velice obohatily i cvičební pobyty přímo na Filipínách a osobní kontakt jak s rodinou Casiňo (Lakas Katorse Systém), tak s rodinou Dagooc (Dagooc Arnis Systém a Clasical Arnis), kde dále rozvíjel své znalosti boje s tyčí, nožem a mačetou. Zajímal se i o řadu jiných systémů boje s chladnými zbraněmi, ve kterých absolvoval nejen různé semináře nebo specializované kurzy, ale i individuální soukromou výuku. Měl možnost např. soukromě trénovat Silat Suffian Bela Diri (Maul Mornie) a dlouhodobě individuálně trénoval i evropský bojový šerm (Milan LARS Štěpán). Ohledně bojového použití nože si Martin velmi cení uděleného certifikátu Tactical Knife Instructor  přímo osobně panem Jimem Wagnerem, zakladatelem amerického systému Reality Based Personal Protection. Martin je také držitelem 3.danu v bojovém umění japonského meče Kenjutsu a Battójutsu školy Nakagawa ryu Battójutsu a je oprávněn provozovat vlastní dojo. V rámci ostatních japonských bojových umění měl možnost opakovaně trénovat shuriken jutsu a kusari fundo jutsu přímo pod osobním vedením senseie Otsuky a absolvoval také soukromou výuku v tradičním ninjutsu pod vedením shihana Pavla Slavíka.

Díky své profesi bezpečnostního pracovníka a později instruktora střelecko-taktické přípravy se věnoval i tréninku tzv. military stylů či moderních systémů boje zblízka. Absolvoval specifické výcvikové kurzy téměř napříč celým spektrem. Jednalo se například o Krav-maga, Rukopašnyj boj, Kapap Combatives, Hand to hand combat, R.B.P.P. – Reality Based Personal Protection, Adaptive Combat Training – ACT, Urban Combatives, Force on Force nebo D.A.R.T. - Defence And Restraint Tactics. V průběhu času se Martin více zaměřoval na výuku reálné sebeobrany a boje zblízka. Je moc rád, že mohl čerpat od takových veličin, jakými jsou: Jim Wagner, Avi Nardia, Lee Morrison, Gabe Suarez, Shai Levi či James Short.  

Martin H. působil také mnoho let v bezpečnostní a výcvikové agentuře Skatach, kde se podílel mimo jiné na výcviku řady soukromých bezpečnostních agentur (Pinkerton, Fénix, Securitas, Pedus service, atp.) či na oficiálních výcvicích pro různé státní ozbrojené složky. Vedl také několik oddílů zaměřených na boj zblízka a řadu let působil jako hlavní instruktor na kurzech ženské sebeobrany. V současné době funguje (mimo klub ACT) i jako jeden z hlavních instruktorů Akademie Aegis (www.aegisteam.cz). Za svou nejprestižnější výcvikovou činnost Martin pokládá oficiální spolupráci se specializovanými protiteroristickými útvary ČR. Externě školil příslušníky Útvaru rychlého nasazení PČR (ÚRNA), dlouhodobě působil u Útvaru speciálních operací Vojenské policie AČR (SOG) a  v roce 2010 vedl kurz pro členy 601.skupiny speciálních sil generále Moravce. Cvičil i instruktory z tajných služeb. Oficiálně také trénoval slovenské specialisty z Útvaru osobitného určenia - ÚOU, z několika policejních zásahových jednotek PPÚ a z armádního 5. pluku špeciálneho určenia. Martin tyto specializované jednotky školil v řadě různých dovedností.

 

Dodnes se Martin mimo výcviků několikrát do roka účastní i bezpečnostních projektů coby speciální poradce. V současné době také testuje různé výrobky – převážně střelné a chladné zbraně či speciální vybavení. Exkluzivně spolupracuje s oficiálním zástupcem firmy COLD STEEL v ČR. Dlouhodobě spolupracoval s časopisem Zbraně & náboje a dodnes píše do časopisu Bojová umění-Fighter´s magazin.  

certifikáty a osvědčení opravňující k výuce

 • certifikovaný INSTRUKTOR BOJOVÝCH SPORTŮ - akreditace MŠMT ČR

 •  certifikovaný CVIČITEL SEBEOBRANY - akreditace MŠMT ČR

 •  certifikovaný ČLEN/INSTRUKTOR PRVNÍ POMOCI - akreditace MŠMT ČR

 •  certifikovaný CVIČITEL SEBEOBRANY SYSTÉMU SKATACH

 •  certifikovaný INSTRUCTOR LEVEL 1 v americkém sebeobranném systému Realiy-Based Personal Protection

 • certifikovaný instruktor COMBAT SERRADA ESCRIMA (filipínské bojové umění) vydaného Evropskou mezinárodní organizací EMAO

 • držitel trenérského osvědčení v ORIGINAL MUAY-THAI SELFDEFENCE SYSTÉM

 • držitel povolení - oprávnění k výuce a šíření unikátního filipínského bojového umění, boje zblízka a boje s týčí a čepelí systému LAKAS KATORSE, zároveň získán Lakan Isa – černý pás prvního stupně vydaný punung guro Ricardem Casiňo, Filipíny

 • oprávněný vyučovat a šířit filipínský rodinný styl DAGOOC ARNIS SYSTEM – trénink pod osobním vedením velmistra Rodela Dagooca, Filipíny

 • držitel osvědčení INSTRUKTOR VÝCVIKU S TELESKOPICKÝM OBUŠKEM ESP

 • certifikovaný TACTICAL KNIFE INSTRUCTOR - vydaný osobně Jimem Wagnerem, Reality Based Personal Protection, Německo

 •  držitel 3.danu v bojovém umění japonského meče Kenjutsu a Battójutsu školy Nakagawa ryu Battójutsu a oprávněn provozovat vlastní dojo, vydáno senseiem Nakagawou v Japonsku

 • certifikovaný INSTRUKTOR COMBAT FOCUS SHOOTING - americký střelecký systém založený Robem Pincusem

 • certifikovaný SIMMUNITION FX SCENARIO INSTRUCTOR - specializovaný instruktorský kurz pro využívání výcvikových systémů Simunition v rámci modelových scénářů, absolvovaný v Garda College, Irsko - instruktor William Sandman z General Dynamics/Simunition International Training

 • FAMILY SURVIVAL INSTRUCTOR COURSE – oprávnění vyučovat bezpečnostní koncept Family Survival systému Jim Wagner R.B.P.P. (USA)